Sulu yemekler öğle ve akşam saatlerinin vazgeçilmezleri arasındadır. İç ısıtmakla kalmayan, enerji verirken midelerin de şenlendiren etli kuru fasulye Türk mutfağının en özel tarifleri arasında yer alır.

Nizam Pide’nin değişmeyen ve yılların eskitemediği Çayeli usulü etki ispir kuru fasulyesi istisnasız 3 şubenin de en çok sipariş edilen yemekleri arasında ilk sırada yer alır. Etli veya isteyenler için etsiz tercihiyle fark yaratan pilav ve ayranla eşsiz bir uyumu yakalayan bu tarif, kendi içinde bir lezzet şöleni olarak anlatılabilir.

Tencere Yemeklerinin Kralı: Etli Kuru Fasulye

Mısır ekmeğinden acı biber turşusuna kadar yöreye özel ek lezzetlerle taçlanan ve karnı acıkan herkes için en sevilen tencere yemekleri arasında gösterilen etli kuru fasulye, taneleri sayılan tereyağlı bir pirinç pilavıyla önce gözleri daha sonra da karnı doyurur. Türkiye’nin ilk tescilli pidecisi olan Nizam Pidede, günlük sulu yemekler taze, organik ve yöresel malzemeler kullanılarak hazırlanır. Yemek ustalarının deneyim ve damak tadıyla birleşen tarifler, restorana gelen ziyaretçilerin yanı sıra paket siparişi verenler için de ayrıcalık yaratır.

Lezzetin Sofrayla Buluştuğu An: Etli Kuru Fasulye Şöleni

Online ve mobil uygulama üzerinden verilen paket servis siparişleri; Harbiye, Bomonti, Kurtuluş, Fındıklı, İstiklal Caddesi, Asmalımescit, Galata ve Kasımpaşa çevresine hızlı ve sıcak bir şekilde ulaştırılır. Yemeğini 3 şubeden birinde almak isteyen misafirler zengin menü seçenekleri arasından istediklerini seçerek çorba, yemek, tatlı ve çay servisinin ardından mutlu bir şekilde hayatlarına kaldıkları yerden devam edebilirler. Damakları coşturacak bol malzemeli bir pide ya da sulu yemek siparişinin ardından bir lezzet turuna çıkabilir ve bu turu Nizam Pide’ye özel sütlaç ile tamamlayabilirsiniz.

Harbiye, Taksim ve Galatasaray şubelerinde her güne özel olarak taze taze pişirilen lezzetler için sipariş vermek isteyenler telefonla ya da web sitesi üzerinden hangi yemeklerin hazırlandığını öğrenebilirler. Her bir şubede special olarak liste başında yer alan etli kuru fasulye ile sağlıklı bir öğün geçirilebilir. Pideden sütlaca, kebaptan piliç çevirmeye, çorbadan ızgaraya kadar zengin menüsüyle fark yaratan Nizam Pide, 1989’dan bu yana edindiği tecrübeyle misafirlerini sıcak bir ilgiyle ağırlar.